XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych
Wielkopolska 2018

Potrójnie złoty Kuba Kwapiś

Kuba Kwapiś (Dwójka Rawa Mazowiecka) był bohaterem finałów XXIV OOM w tenisie stołowym. Zagrał w trzech finałach i we wszystkich zwyciężył.

Zawodnik z Rawy Mazowieckiej popisał się niezwykłą odpornością psychiczną, ale i fizyczną. Czasu na regenerację pomiędzy meczami miał bardzo mało. Najpierw w parze z Elżbietą Kwiatkowską z Rokity Brzeg Dolny został mistrzem Polski w grze mieszanej, następnie z Patrykiem Pyśkiem w grze podwójnej i wreszcie w grze pojedynczej. W finale, choć przegrywał już 0:2, to pokonał Szymona Kolasę (KS Gorce Nowy Targ) 4:3. Co ciekawe, obaj zawodnicy są leworęczni.

– Czułem już w nogach dwa trudne mecze, ale starałem się nie poddawać. Nie było to łatwe, bo rywal był bardzo wymagający. Bardzo się cieszę bo nie spodziewałem się, że trzy razy stanę na najwyższym stopniu na podium. To mój największy sukces. Dzięki temu będę mógł zagrać w mistrzostwach Europy – powiedział Kuba Kwapiś, któremu z trybun kibicowali nie tylko koledzy i trenerzy, ale i mama.

W finale gry pojedynczej dziewcząt, do wyłonienia zwyciężczyni też potrzebnych było 7 setów. Rozstawiona z jedynką Elżbieta Kwiatkowska (MKS Rokita Brzeg Dolny), choć prowadziła z Iloną Sztwiertnią (KS Bronowianka Kraków) 2:0, to ostatecznie przegrała 3:4.

Owacyjnie przyjęto w Luboniu reprezentanta gospodarzy, LKTS-u Luboń, Patryka Pyśka. Jako jedyny z zawodników z Wielkopolski dotarł do strefy medalowej, wywalczył złoty medal, właśnie w parze z Kubą Kwapisiem. Para ta pokonała w finale debla Damiana Korczaka (ZKS Drzonków) i Maksymyliana Miastowskiego (KS Dekorglass Działdowo) 3:1.

Mistrzyniami Polski kadetek w grze podwójnej dziewcząt zostały Martyna Stachniak (MLKS Nurt Przemyśl) i Zuzanna Kowalczyk (KS Gorce Nowy Targ).

Poziom był bardzo wyrównany. Tylko w grze mieszanej zwyciężyła para najwyżej rozstawiona w krajowym rankingu.

FINAŁY GRY POJEDYNCZEJ:

Kuba Kwapiś – Szymon Kolasa 4:3 (-11,-5,10,-6,8,11,5)
Ilona Sztwiertnia – Elżbieta Kwiatkowska 4:3 (-9,-2,4,8,9,-6,6)

Brązowe medale dla Patryka Lewandowskiego (Dekorglass Działdowo) i Patryka Dziuby (ZKS Drzonków) oraz dla Katarzyny Królikowskiej (Strzelec Frysztak) i Zuzanny Gaworskiej (AZS UE Wrocław).

FINAŁY GRY PODWÓJNEJ:

Martyna Stachniak/Zuzanna Kowalczyk – Anna Kubiak/Laura Kałużny 3:1 (8,-13,5,6)
Kuba Kwapiś/Patryk Pyśk – Damian Korczak/Maksymilian Miastowski 3:1 (10,9,-8,9)

Brązowe medale dla Elżbiety Kwiatkowskiej (MKS Rokita Brzeg Dolny) i Natalii Szymczyk (Skarbek Tarnowskie Góry) oraz Aleksandry Jarkowskiej i Michaliny Górskiej (obie Dojlidy Białystok); Michała Olbrychta i Szymona Sporka (obaj MOSiR Dukla) oraz Dawida Kosmala (Płomień Limanowa) i Szymona Kolasy (Gorce Nowy Targ).

FINAŁ GRY MIESZANEJ

Kuba Kwapiś/Elżbieta Kwiatkowska – Jakub Stecyszyn/Natalia Szymczyk 3:1 /3,12,-5,5/

Brązowe medale zdobyli:
Miłosz Redzimski (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) / Ilona Sztwiertnia (Bronowianka Kraków) oraz Patryk Lewadowski (Dekorglass Działdowo) i Marta Kawiak (Ostródzianka Ostróda).

Klasyfikacja klubowa w tenisie stołowym:

1. KS Bronowianka Kraków

2. KS Gorce Nowy Targ

3. KS Dekorglass Działdowo

Klasyfikacja województw:

1. małopolskie

2. podkarpackie

3. śląskie

Zmień rozmiar tekstu
Kontrast