XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych
Wielkopolska 2018

Różne style gry, czyli nadzieja polskiego tenisa

Cieszy wysoki poziom i różnorodność stylów gry – tak finały XXIV OOM w tenisie stołowym podsumował wielokrotny medalista mistrzostw Polski, obecnie trener KS Bogorii Grodzisk Mazowiecki Tomasz Redzimski.

– Poziom był bardzo wyrównany, zwłaszcza wśród chłopców. Zawodnicy z miejsce 5-8 równie dobrze mogli wygrać tę Olimpiadę. Ciekawe jest to, że w finale zagrało dwóch leworęcznych tenisistów i to, że jeden z pierwszej czwórki gra krótkim czopem. Mieliśmy więc różne typy gry. Tym dominującym wciąż jest obustronny topspin, ale także szybki backhand.  W finale singla dziewcząt, Ilona Sztwiertnia z Bronowianki Kraków grała bardzo rzadki typ gry, jakim jest atak topspinowy obustronny. jej rywalka z kolei, Ela Kwiatkowska z Rokity Brzeg Dolny, grała “combi atak”, czyli długi czop na backhandzie. To jest typ, do którego potrzeba dużej inteligencji i sprytu, zmiany rotacji i zmiany rytmu gry. W Polsce taka gra jest trochę niedoceniania, choć bardzo ciekawa. Gra tak m.in. Japonka Ai Fukuhara, czwarta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Ta różnorodność to jest nadzieja dla polskiego tenisa stołowego. Nasze zadanie, trenerów i organizatorów, jest takie, aby stworzyć tym młodym ludziom, pełnym energii, talentu i pasji, dobre warunki do rozwoju.

Zmień rozmiar tekstu
Kontrast